Szlaki

TRASY PIESZE W REJONIE KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

SZLAKI TURYSTYCZNE W REJONIE KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Przez teren gminy orzebiega kilka szkalów turystycznych:

Szlak zielony z Kalwarii Zebrzydowskiej do Makowa Podhalańskiego

Szlak czarny z Lanckorony prowadzi przez Górę Żar, Łękawicę, Jaroszowicką Górę, Czartak do Wadowic. Szlak łączy Beskid Makowski z Beskidem Małym.

Szlak niebieski – znaki niebieskie przebiegające przez Kalwarię Zebrzydowską są fragmentem dalekobieżnego szlaku z Brzeźnicy do Łopusznej.

Szlak żółty prowadzi z Kalwarii Zebrzydowskiej przez Zarzyce Wielkie do Podchybia i dalej do Radziszowa,w kierunku zachodnim przedłużeniem jest trasa prowadząca do Wadowic, przez wioski należące do Pogórza Wielickiego: Stanisław Dolny, Wysoką, Babice, Witanowice.

Spacerowy Szlak „Papieski”
Szlak spacerowy „papieski” oznaczony jest kolorem żółtym. Stanowi zamkniętą pętlę prowadzącą kalwaryjskimi ulicami. Łączy miejsca ściśle związane z pobytem papieża Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Spacerowy Szlak im. S. Izabeli.

Szlak rozpoczyna się przy bramie cmentarza w Zebrzydowicach. Przechodzi obok Domu Zakonnego ss. Szarytek i dochodzi do figurki Matki Bożej na osiedlu Solca Zebrzydowska na stoku Góry Krowiej i łączy się ze szlakiem żółtym. Oznakowany jest kolorem zielonym.

Spacerowy Szlak Kalwaria Czerna – Bazylika oo. Bernardynów.

Szlak jest oznaczony kolorem czarnym. Biegnie od restauracji „Łojkówka”, położonej przy ul. Jagiellońskiej i wkrótce się na skraju lasu przy południowo – zachodnim bastionie klasztoru oo. Bernardynów.

SZLAKI ROWEROWE

Szlaki rowerowe w okolicy Kalwarii Zebrzydowskiej należą do umiarkowanie trudnych. Łączą najpiękniejsze punkty widokowe Pogórza Wielickiego oraz Beskidu Makowskiego. Ze względu na zróżnicowany charakter tras są ciekawą propozycją na rodzinne wycieczki oraz indywidualne zwiedzanie. Nie brakuje tutaj tras rekreacyjnych jak również tras dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.

ZIELONY SZLAK ROWEROWY MARCYPORĘBA – JASTRZĘBIA

CZARNY SZLAK ROWEWROWY ZEBRZYDOWICE – PRZEŁĘCZ ZAPUSTA

ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY PODOLSZE – ZEBRZYDOWICE

NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY ŁĄCZNIKOWY GREENWAY

CZARNY SZLAK ROWEROWY KALWARIA ZEBRZYDOWSKA – BUGAJ ZAKRZOWSKI

Szlak żółty – fragment Szlaku Bursztynowego. W rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej szlak przebiega z Suchej Beskidzkiej przez wzniesienie Chełmu, miejscowość Bugaj oraz Lanckoronę. Bursztynowy Szlak Greenways to międzynarodowa polsko-słowacko-węgierska trasa rowerowa prowadząca przez słowiańską krainę, doliną Wisły, ukazująca niezwykłe, często zapomniane miejsca, gdzie zachowały się perły i bijące serce polskiej tradycji i kultury.

MAŁOPOLSKI SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

Szlak Architektury Drewnianej w województwie małopolskim, o długości 1 500 km, obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory.

Ważniejsze obiekty w bezpośrednim sąsiedztwie gminy, objęte Szlakiem to:

Barwałd Dolny (drewniany kościół pw. św. Erazma z XVIII wieku).

Lanckorona (drewniana zabudowa)

Skawinki (drewniany kościół pw. św. Joachima z XVIII)

Marcyporęba (drewniany kościół pw. św. Marcina z XVII)

Woźniki (drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP z I połowy XVI wieku.)

Radocza (drewniany kościół pw. św. Przemienienia Pańskiego z XVI wieku)