W.Weiss trail

INFORMACJE OGÓLNE

Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa to propozycja zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej śladami Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Jest to szlak pieszo-samochodowy, składający się z dwóch pętli. Pętla A przeznaczona dla miłośników spacerów zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa po kalwaryjskich dróżkach. Pętla B prowadzi przez mniej znane zakątki Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Zebrzydowic, polecana jest turystom zmotoryzowanym.

Wojciech Weiss (1875-1950)
był wybitnym malarzem i grafikiem, uczniem, profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie, skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał swoje życie. Drugim miejscem, które nierozerwalnie łączyło się z jego twórczością, była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie szukając chwil odpoczynku od miejskiego gwaru, mieszkał i malował w domu otoczonym sadem przy ul. Jagiellońskiej. Częstym tematem jego obrazów był klasztor, misteria kalwaryjskie, kolorowe stragany, własny dom mieszkalny i okolice Kalwarii Zebrzydowskiej.
Wybitną artystką i poetką była żona Wojciecha Weissa używająca pseudonimu artystycznego „Aneri”.Irena z Silberbergerów Weissowa urodziła się w 1888 roku w Łodzi. W 1906 roku opuściła na zawsze rodzinne miasto wyjeżdżając do Warszawy do tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych, później do Monachium, a w końcu do Krakowa, gdzie została uczennicą Wojciecha Weissa.. Jej mozaiki zdobią kościoły w Kalwarii i Zebrzydowicach, a witraż kaplicę cmentarną w Kalwarii.

TRASY ZWIEDZANIA

Pętla A
Kalwaria Zebrzydowska: Rynek – Klasztor oo. Bernardynów – Ratusz Piłata – Most na Cedronie – Góra Ukrzyżowania

Pętla B
Rynek – Dom Rzemiosła – Dom Wojciecha Weissa – Figura św. Floriana – Zebrzydowice – Cmentarz parafialny- Kościół pw. Św. Michała Archanioła – Konwent oo. Bonifratów pw. Św. Floriana – Kalwaria Zebrzydowska

Dokładny opis szlaku W. Weissa